Łowimy – jak, kogo i gdzie

WĘDKUJ Z NAMI!

Daj się złowić i złów innych 🙂

Chcesz zostać WĘDKArzem? Chcesz przekonać się czym jest WĘDKA dla Ciebie? Masz pasję, którą chciałbyś zarazić innych?
A może masz swój pomysł na rozwój WĘDKI?
Może znasz środowisko, któremu warto pomóc?
Zadzwoń, napisz, przyjdź.

Jak łowimy

Wędkowanie WĘDKI to szukanie i angażowanie wolontariuszy i osób potrzebujących pomocy w organizację i prowadzenie akcji Stowarzyszenia.
Łowić chcemy na różne sposoby:
Wędką, czyli pojedynczo, indywidualnie docierając do człowieka i zarzucając sieć, czyli zbiorowo poprzez obecność na osiedlach, ulicach, szkołach.

Łowimy przez:

1. Prowadzenie placówek, w których odbywają się warsztaty twórcze, terapia sztuką i inne formy rozwoju.
2. Tworzenie klubów, placów zabaw i tym podobnym miejsc spotkań.
3. Inicjowanie i organizacje różnych form wypoczynku i opieki nad dziećmi i młodzieżą.
4. Organizowanie aukcji charytatywnych, zbiórek pieniędzy, odczytów i wykładów uświadamiających i pobudzających do wspólnego działania.
5. Organizowanie działalności oświatowej, kulturalnej, prozdrowotnej m. in. przez prowadzenie konferencji, odczytów, spotkań, wystaw.
6. Organizowanie i współorganizowanie jednorazowych akcji pomocy dla konkretnej rodziny lub dziecka.

Kogo łowimy

Łowimy każdego człowieka, bo każdy jest wyjątkowy. Nie ma znaczenia kolor skóry i przekonań. Nie ma znaczenia orientacja seksualna.
Nie ma znaczenia wiek i doświadczenie.
Nie ma znaczenia i już.
Każdy jest na wagę złota.
Każdy może stać się wędką dla drugiego.
Każdy może stać się inspiracją do działania.
Każdy niosący swój krzyż może stać się nadzieją dla upadającego.

Gdzie łowimy

• państwowe domy dziecka
• rodzinne domy dziecka
• domy pogodnej starości
• rodziny wielodzietne
• osoby samotne
• ulica szeroko pojęta
• własne otoczenie sąsiedzkie
• wszelkie środowiska wykluczone społecznie

WOLONTARIAT W WĘDCE

 

Wędka im. każdego Człowieka to:

 

    • grupa przyjaciół szukających człowieka w każdym człowieku,
    • inicjatywa, której celem jest poprzez bycie z dziećmi i młodzieżą docieranie do całych rodzin i wspieranie ich dawaniem wędki, a nie ryby,
    • łowienie ludzi na przynętę, jaką jest pasja każdego z nas,
    • poszukiwanie mocnych stron każdego ze złowionych,
    • angażowanie złowionych w liczne akcje, festyny, turnieje będące inspiracją do walki z bezradnością, niską samooceną i roszczeniowym podejściem do życia

 

Łowimy na: drużynę piłkarską Niedźwiadki, grupy: artystów, filmowców, dziennikarzy, tancerzy i innych

Dlaczego WĘDKA? Znaczenie jest dwojakie.

 

Po pierwsze.

Tak, jak św. Piotr stał się rybakiem ludzi, tak i każdy z nas jest posłany, by łowić brata i siostrę. WĘDKA – bo chcemy łowić samotnych, zabłąkanych, potrzebujących, wątpiących i przyprowadzać ich to Jezusa. Sposób na przyprowadzenie mamy jeden – pokazać Jezusa swoim życiem, a nie tylko słowem, czyli włączamy każdego łowionego w akcje pomocowe stowarzyszenia.

 

Po drugie.

Dajemy wędkę, a nie rybę. Porzekadło to idealnie oddaje charakter naszych akcji pomocowych. Przeciwni jesteśmy doraźnej pomocy. Swoimi działaniami walczymy z rozdawaniem darów, pieniędzy. Działamy, jak taki odpowiednik Anioła Biznesu – pomagamy stanąć na własne nogi, zamiast trzymania za rękę. Zapraszamy osoby potrzebujące, rodziny, dzieci do pomocy przy naszych akcjach: festyny, święta ulicy itp. a za okazaną pomoc przy organizacji akcji osoby te sam przekonują się, że nie są tak niepotrzebne, jak im się wydawało.

 

Dlaczego im. każdego Człowieka?

Każdy człowiek jest wyjątkowy. Każdy człowiek ma piękne serce.
Każdy człowiek może pomóc. Każdy dzisiaj szuka człowieka w człowieku.
Stąd ten właśnie, a nie inny patron.

 

Podsumowując:

Chcemy w stowarzyszeniu dawać wędkę, a nie rybę. Chcemy wraz z naszymi pasjami docierać do człowieka szukając i odnajdując w nim Boga. Chcemy dotrzeć do tych dzieci, które nie mają domu, do tych, o których rodzice zapomnieli. Chcemy także dotrzeć do tych rodziców, o których dzieci zapomniały – do osób starszych, samotnych, pozostawionych przez swoją rodzinę.

 


 

Wędka swoim zasięgiem obejmuje głównie Toruń z racji ograniczeń finansowych, ale z roku na rok poszerzamy zasięg naszych działań i po 3 latach funkcjonowania obecni jesteśmy już w innych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Podopieczni mieszkają głównie w Toruniu, lecz odbiorcy naszych projektów mieszkają na terenie województwa kujawsko-pomorskiego: Bydgoszcz, Piechcin, Barcin, Pakość, Gniewkowo.

WĘDKA to ludzie ją tworzący. WĘDKA to przestrzeń dla dzieci i młodzieży. WĘDKA to przekazywanie swojej pasji do życia innym.

WĘDKA im. każdego Człowieka to inicjatywa, której celem jest pomoc dzieciom i młodzieży, a pośrednio rodzinom na zasadzie dawania wędki, a nie ryby.
Chcemy dawać wędkę, a nie rybę.
Chcemy wspierać, a nie wyręczać.
Chcemy gotować, a nie karmić.
Chcemy uczyć czytać, a nie czytać … itd.
Chcemy uczyć samodzielności i zlikwidować roszczeniową
postawę wobec życia, społeczeństwa i drugiego człowieka.

Zaczęło się od organizowania zabaw dla dzieci bawiących się na ulicach, w bramach. Gdy zebrała się większa grupa zaczęliśmy organizować festyny osiedlowe, wyjścia do dzieci do domów dziecka, odrabianki, korepetycje w instytucjach wychowawczych. Gromadziliśmy się na zapleczu małego sklepiku z biżuteria ręcznie robioną ULALA na toruńskiej starówce. Tam przychodziły też dzieci ze starówki, którym organizowaliśmy wolny czas. Rosła liczba wolontariuszy, podopiecznych, dołączały się różne grupy hobbystyczne, by zarażać swoją pasją dzieci i młodzież z WĘDKI. Po wypowiedzeniu umowy najmu lokalu wraz z całym dobytkiem i podopiecznymi znaleźliśmy się na kilka miesiącu na ulicy. Po wielu staraniach wśród władz zaczęliśmy wynajmować byłą salę gimnastyczną po zespole szkół odzieżowych. Wykonaliśmy generalny remont sali i pomieszczeń socjalnych i dzisiaj zaczynamy po woli przyjmować wcześniej „złowione” dzieci w dużo lepszych warunkach niż zaplecze sklepu.

Kilkudziesięciu wolontariuszy, kilku opiekunów i ponad 200 podopiecznych to stan na dzisiaj. Dysponujemy wynajmowaną i opłacaną z datków dobrych ludzi salą gimnastyczną wraz z korytarzem w piwnicy. Funkcjonuje kilka grup tematycznych, w których zarażamy pasją do prac artystycznych, tańca, piłki nożnej i innych. Nawiązaliśmy współpracę z innymi placówkami i odwiedzamy się wzajemnie co służy wymianie doświadczeń, nawiązaniu ciekawych relacji z pożytkiem dla obu stron. Nawiązaliśmy także współpracę z toruńską uczelnią, z której studenci mają możliwość zaliczania praktyk, z toruńskimi kuratorami, pedagogami szkolnymi, terapeutami i szeregiem specjalistów, by w sposób profesjonalny świadczyć naszą ofertę zagospodarowania potencjału każdego młodego człowieka, jaki trafi do nas.
Cały czas pracujemy wolontaryjnie i stale brakuje nam i środków na bieżące utrzymanie, dokończenie remontu i zakup wyposażenia do naszej placówki, by móc przyjmować w cywilizowanych warunkach zorganizowane grupy z innych placówek.

W perspektywie kilku lat planujemy:
– otworzyć całodobowy dom dla naszych podopiecznych
– uruchomić program mentoringu młodzieżowego
– utworzyć rancho młodzieżowe pod Toruniem
– wdrożyć w Toruniu narzędzie edukacji nieformalnej, jaką będzie pogimnazjalna szkoła umiejętności
– stworzyć platformę kojarzenia wykształconych przez nas pracowników z wiarygodnymi pracodawcami
– wprowadzić i rozwinąć metodę pracy networkingowej, czyli bycia z podopiecznymi na „ulicy wirtualnej” w internecie
– stworzyć zespół superwizji oraz grupę wsparcia dla wychowawców, rodziców zastępczych

Wspaniale, że dzieci i młodzież mają takie miejsce jak Wędka, kawałek przestrzeni gdzie mogą spędzić ciekawie czas, zobaczyć, że można robić po szkole coś lepszego niż "włóczenie się po ulicy", gdzie czekają na nich wrażliwi i pełni pasji ludzie, którzy chcą bezinteresownie poświęcić im swój czas.

- Karolina Jędrzejczak

Wędka to nie stowarzyszenie a prawdziwy DOM. DOM, który pachnie chlebem, miłością i radością z Twojej obecności. DOM do którego zawsze wracamy choćby z końca świata 🙂

- Monika Kulczyńska

Wędka jest to miejsce, są to ludzie, dzieciaki naprawdę niepowtarzalne. Tyle szczęścia i radości ile tam zobaczyłem podczas mojej pierwszej wizyty naprawdę mnie pozytywnie zaskoczyło. Od razu wiedziałem, że chcę spędzać swój czas w tym miejscu:) Pozdrawiam i jestem pełen podziwu:)

- Mariusz Baran

Wędka... takie dobre miejsce na mapie Torunia, nie tylko ze względu na dzieci, które mogą tam przyjść i robić razem wartościowe rzeczy, ale i ludzi, którzy to mejsce tworzą. Każdy może zajrzeć do Wędki i wyjść stamtąd obdarowany dobrem i ciepłem!

- Elżbieta Chrulska

Wędka to ciepło, miłość, przyjaźń, wsparcie, radośc i mobilizacja. Wędka jest tak otwarta na ludzi, że kiedy bym tam nie poszła to czuję się jak u siebie w domu. A Wędka to te wszystkie wspaniałe dzieci i młodzież (wszyscy razem i każde z osobna) którzy nie robia żadnych różnic pomiędzy człowiekiem. Akceptują Cię takim jakim jesteś i swoją dobrocią sprawiają, że Ty też chcesz być coraz lepszy. A najlepsze podziękowanie to ich uśmiech, czas spędzony z nimi i kiedy się z Tobą witają i żegnają jak byś był kimś bardzo ważnym dla nich. Niech żyje WĘDKA!!

- Ines Olborska

Wędka to bajeczne, urzekające miejsce; to ludzie, to sztuka, to inspiracje, które owocują w życiu każdego, kto się na Wędkę da złowić. Wędka to miejsce, które żyje i życiem chce się dzielić, to miejsce wciąż rodzące się na nowo, miejsce – schronienie, przystań, co podnosi ku górze, każdego, kto w życiu szuka drogi, pomocy, pasji, czy też chce poznać bardziej samego siebie, innych i zbliżyć się do tego, co najważniejsze – do Boga. Wędka to wartościowa społecznie inicjatywa, która chroni i resocjalizuje dotkniętych demoralizacją i wykluczeniem ludzi, jest obejmującą każdą sferę życia człowieka terapią, konkretnym wsparciem i zaszczepianiem wartości wśród dzieci, młodzieży i ich rodzin, które w brutalnym świecie coraz bardziej zanikają. Wędka to wiara w odbudowę piękna, które w człowieku jest niszczone. Wędka to „rodzina”, która uczy bycia wspólnotą, uczy odpowiedzialności, szacunku, języka serca i bycia sobą, bo każdy jest niepowtarzalnym skarbem, z czego mogą korzystać też inni. Wędka to niewątpliwie inwestycja w młode pokolenie i rodzinę, od czego zależy nasza przyszłość. To też protest przeciwko znieczulicy naszych czasów. To inicjatywa, która jest głosem odpowiedzialności za nasze teraz i jutro, by zwyciężały Miłość i Dobro. Wędka to rewolucja miłości, tej głośnej i cichej, to krzyk o otwarcie ludzkich serc, o współudział w walce o nas – ludzi XXI w. Jako pedagog, doświadczony praktyk, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu, popieram Wędkę!

- Joanna Zglińska

Daję 5 do potęgi piątej.Czym jest dla mnie Wędka.....otóż to jest przede wszystkim miejsce w którym może zaistnieć każdy człowiek.....duży i mały,stary i młody, gruby i chudy, wykształcony i zdobywający wykształcenie,leniwy i pracowity........ po prostu każdy człowiek !!!! Wspólnym mianownikiem dla wszystkich , którzy tam są jest miłość do każdego człowieka......miłość bezwarunkowa, która ceni każdą istotę ludzką nie zważając na jej słabości. Gdy pojawiasz się w Wędce to możesz od pierwszej chwili poczuć, że właśnie tutaj ukochana zostanie twoja słabość i dzięki tej miłości wychodzisz silniejszy i bardziej gotowy do stawiania czoła przeciwnościom. Kiedyś usłyszałam ,że żeby skutecznie pomóc człowiekowi to należy dać mu wędkę a nie ryby. Tutaj w Wędce dostaniesz nie tylko wędkę ale również instrukcję obsługi do niej i dobry trening .

- Teresa Sołducka Zadrożna