ŁOWIMY NA PRZYNĘTY JAKIMI SĄ PASJE OSÓB SKUPIONYCH W GRUPACH, W KTÓRYCH NASZE DZIECI I MŁODZIEŻ CZUJE SIĘ DOBRZE I BEZPIECZNIE.

 

Od początku istnienia WĘDKI szukaliśmy pomysłu na inicjatywy, które zaktywizują dzieci i młodzież. Najpierw były to animacje zabaw organizowane na toruńskich podwórkach, jednak w ciągu następnych 10 lat nasza misja zaczęła stopniowo zwracać się w stronę realizacji konkretnych projektów i programów, które roboczo nazywamy “produktami Wędki”. Część z nich powstaje dzięki zdobytym funduszom, zaś reszta to autorskie akcje pilotażowe, czyli takie, których skuteczność testujemy. Jeśli podobają się one naszym podopiecznym, szukamy na nie źródeł finansowania.

Z dziećmi i dla dzieci – co obecnie proponujemy?

WĘDKA angażuje się głównie w projekty, które trwają i nie kończą się wraz z ustaniem finansowania. Staramy się, aby organizowane przez nas animacje, warsztaty czy wycieczki dla dzieci i młodzieży były wydarzeniami cyklicznymi. Wsłuchujemy się w głosy młodych uczestników. Gdy widzimy ich zadowolenie po zakończonym wydarzeniu i apetyt na więcej, wracamy do danego działania w przyszłości.

Przy organizacji półkolonii dla dzieci stawiamy na różnorodność, jednocześnie starając się spełniać oczekiwania nie tylko samych uczestników, ale także rodziców i wolontariuszy. Od początku funkcjonowania WĘDKA zrealizowała następujące produkty, które wyszły już z etapu pilotażu:

Jaką formę mają nasze projekty?

Wierzymy, że każde działanie przeprowadzane wspólnie może być korzystne dla młodego człowieka. Realizowane w naszym stowarzyszeniu projekty to najczęściej zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży. Co ważne, do pomocy w ich realizacji często zachęcamy właśnie naszych podopiecznych. Dlaczego? Ponieważ nie ma większej zachęty do czynienia dobra, niż możliwość zobaczenia owoców swojej pracy.

W ramach naszych projektów organizujemy wyjazdy dla dzieci i młodzieży. Chcemy, by nasi podopieczni poznawali ciekawe miejsca i dowiadywali się nowych rzeczy, a przede wszystkim spędzali ze sobą czas i zawiązywali trwałe relacje. Wędkowe projekty to także tworzenie miejsc aktywności, w których dzieci i młodzież mogą wyrażać się poprzez pracę. Dlatego organizujemy dla nich warsztaty rękodzieła, zajęcia kulinarne, sportowe, naukowe, teatralne, artystyczne i wiele innych.

Wędka w liczbach

Zajęcia sportowe dla dzieci – co stworzyliśmy do tej pory?

Jako WĘDKA dążymy do tego, aby zapewnić naszym podopiecznym odpowiednie warunki do wspólnego i aktywnego spędzania czasu. Dzięki zebranym funduszom wyremontowaliśmy salę gimnastyczną, w której możemy prowadzić zajęcia ruchowe dla dzieci. Sala wyposażona jest w niezbędny sprzęt sportowy umożliwiający przeprowadzanie zabaw sportowych oraz rozgrywek. W ramach aktywności sportowych przez 10 lat działalności prowadziliśmy takie zajęcia, jak klub piłki nożnej, łyżwiarstwo, pływanie na basenie i wiele innych.

“Produkty Wędki” – wyjazdy dla dzieci i młodzieży, animacje, warsztaty

Przede wszystkim jednak idea WĘDKI zakłada działania w terenie. Co roku organizujemy półkolonie dla dzieci i młodzieży wypełnione warsztatami, animacjami oraz zabawami integrującymi naszą dziecięcą społeczność. W minione wakacje objęliśmy opieką dzieci z Ukrainy. Równie ważne jest dla nas jednak to, aby zapewnić najmłodszym przestrzeń do samodzielnego działania.

W ostatnich latach, oprócz ciekawych warsztatów dla dzieci, pod skrzydłami WĘDKI uformowało się wiele grup tematycznych, których członkowie mogli realizować swoje największe pasje. Powstał tu między innymi dziewczęcy zespół taneczny, pracownia zrzeszająca miłośników majsterkowania oraz grupa rowerowa.