2007

Początki Wędki

 

Działania nasze mają początek w 2007 roku jako grupa nieformalna. Kolebką Wędki był mały sklepik U la la z ręcznie robioną biżuterią prowadzony przez obecnego Prezesa Stowarzyszenia. Dzieci przychodziły tam zainteresowane asortymetem, a z czasem, dzięki temu, że nie były przepędzane dzieliły się sukcesami i trudnościami w szkole. Naturalnie sklep stał się miejscem spotkania dorosłych w nim pracujących i ściągających tam dzieci. To tam narodziła się idea dawania wędki – a nie ryby. Dzieci z wielką radością tworzyły biżuterię oraz miały szansę uczyć się komunikowania i przedsiębiorczości pomagając w obsłudze sklepu. W późniejszych latach część dochodu ze sprzedaży w U la la została przeznaczona na działalność statutową Stowarzyszenia.

2008

Pierwsze działania streetworkerskie pośród dzieci na ulicach

 

Z czasem nieformalne jeszcze Stowarzyszenie zaczęło poszerzać swoją działalność o organizację wizyt w domach dziecka czy eventy w “trudnych” dzielnicach. Brały w nich udział osoby, które później zrzeszyły się w Stowarzyszeniu.

2011

Założenie WĘDKI

 

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane KRS w kwietniu 2011 roku. Celem utworzenia organizacji była potrzeba formalizacja działań oraz otworzenie sobie drogi na pozyskiwanie funduszy niezbędnych do pracy z młodymi ludźmi, a także propagowanie idei, która połączyła kilkadziesiąt serc i dokładnie trafiła w potrzeby – nie tylko lokalnego – środowiska.

Zrealizowane projekty:

· “Świat Uczuć” – projekt finansowany przez UM, w którym wzięło udział 30 dzieci

2012

Pierwsza nagroda za naszą działalność

 

W 2012 otrzymaliśmy nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach konkursu “Rodzynki z pozarządkówki”.

Zrealizowane projekty:

· 2012/2013 – “Barakowóz – Międzpokoleniowy Dom Kultury”, w którym wzięło udział 8 dzieci, 8 wolontariuszy oraz 8 seniorów.
· „Lider-Animator” – grant od Coca-Cola, wzięła w nim udział grupa ok. 70 dzieci zainteresowanych piłką nożną, w wieku 8-18 lat pochodzących z domów dziecka, instytucji społecznych i ubogich dzielnic (przez kilka lat przez wędkową grupę piłkarską Niedźwiadki przewinęło się ok. 150 dzieci)

2013

Nowy lokal dla dzieci z Wędki

 

Pod koniec 2013 roku Wędka znalazła się na ulicy – czyli tam skąd wyciąga dzieci. Był to czas zamknięcia sklepiku i poszukiwania nowego lokum. Z końcem listopada 2013 roku władze miasta zdecydowały się wynająć Stowarzyszeniu lokalu w dawnej szkole. Jest to miejsce obecnej siedziby oraz prowadzonego tutaj C3NTRUM Dzieci i Młodzieży WĘDKA. Do dyspozycji oddana została mała sala gimnastyczna, sanitariaty i 2 małe pokoiki: biuro oraz Cichy Pokój (do nauki i rozmów). Miejsce to wymagało jednak remontu.
W tym samym roku otrzymaliśmy nagrodę “Stalowy Anioł”od Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla osób wyróżniających się w działalności pomocy społecznej.

Zrealizowane projekty:

· “Mikrodotacja szansą na rozwój”, wzięła w nim udział grupa ok. 30 dzieci zainteresowanych piłką nożną, w wieku 8-18 lat pochodzących z domów dziecka, instytucji społecznych i ubogich dzielnic

2014

Remont wędkowy

 

Dzięki zgłoszeniu przez jednego z podopiecznych projektu do budżetu partycypacyjnego oraz wygranej w głosowaniu w sierpniu 2014 roku rozpoczął się remont sali gimnastycznej. Wzbogaciła się ona w 9 metrową ściankę wspinaczkową i wiele atrakcyjnych sprzętów sportowych i rekreacyjnych. Otrzymaliśmy również grant od banku BZ WBK na zakup materacy gimnastycznych i piłek. Jednocześnie – rękami rodziców i wolontariuszy – przeprowadziliśmy inne niezbędne prace z własnych środków Stowarzyszenia oraz przy wsparciu firm prywatnych i organizacji pozarządowych.

Zrealizowane projekty:

· Dzięki współpracy z Fundacją Chance to Dance z Amsterdamu, zrealizowaliśmy miesięczne warsztaty tańca dla 30 dzieci w wieku 5-16 lat, które przygotowały wielkie przedstawienie na scenie Rynku Staromiejskiego w Toruniu. W projekt bardzo zaangażowali się rodzice podopiecznych – tworząc stroje na występ oraz scenografię, przygotowując fryzury i make-up na premierę przedstawienia (5 rodziców poświęcała przez miesiąc ok. 3h/dziennie na przygotowania)
· Pierwsze działania networkerskie na ulicy wirtualnej

2015

Otwarcie C3NTRUM

 

19. czerwca 2015 roku miejsce, w którym do dziś spędzamy czas zostało oficjalnie otwarte i zyskało nazwę C3NTRUM Dzieci i Młodzieży WĘDKA. Jest ono otwarte dla podopiecznych od pn-sob w godz. 13:13-20:20, a w niedziele odbywają się wyjścia do instytucji kultury i  różne wycieczki. W czerwcu 2015 roku przeprowadzony został projekt przez wolontariuszy firmy Orange i finansowany ze środków Fundacji Orange. Projekt zaangażował 8 wolontariuszy zewnętrznych, którzy w ciągu 6 dni zrobili zakupy, wyremontowali i wyposażyli Cichy Pokój, dzięki czemu pomieszczenie to stało się bardzo przytulne i gotowe do prowadzenia przeróżnych zajęć.
W tym samym roku trzymaliśmy z rąk wiceprezydenta Torunia statuetkę Toruńskiego Anioła za zaangażowanie w rozwój toruńskiego wolontariatu.

2016

Pięć nagród dla Wędki

 

Wędka za swoją działalność została doceniona nagrodami: „Rodzynki z Pozarządówki” – od Marszałka, Wyróżnieniem od Prezydenta, Nagrodą „Wolontariat w akcji”, Nagrodą Prezydenta oraz Nagrodą Marszałka.

Nasze nagrody

Działalność Wędki została doceniona już kilkoma nagrodami:)