• 22 sierpnia 2020

WWF, czyli Światowy Fundusz na rzecz przyrody

World Wide Fund for Nature (w skrócie WWF), czyli Światowy Fundusz na rzecz przyrody jest założoną 29 kwietnia 1961 roku organizacją pozarządową. Pierwsza siedziba fundacji powstała w Morges w Szwajcarii, a w ciągu następnych lat lokalne punkty WWF pojawiły się w wielu innych miastach na świecie. Obecnie w szeregach organizacji zatrudnionych jest około 4500 osób. Źródłem finansowania działań fundacji są zbiórki pieniędzy, kwoty otrzymane od prywatnych darczyńców, dotacje państwowe oraz przychody uzyskane z inwestycji kapitału. WWF otrzymuje także wsparcie od wielu sponsorów i instytucji publicznych. W charakterystycznym logo znajduje się czarno-biała panda zaprojektowana przez wiceprezydenta Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, sir Petera Scotta. Z inicjatywą stworzenia organizacji dbającej o ochronę przyrody wyszedł ówczesny dyrektor generalny UNESCO, sir Julian Huxley po podróży do Afryki, gdzie uderzyła go wyniszczenia środowiska naturalnego i zagrożenia wyginięciem gatunków na tym kontynencie. Fundacja zbiera i rozpowszechnia wśród społeczeństwa informacje o środkach zapobiegania dalszej degradacji Ziemi oraz o zagrożeniach wynikających z jej eksploatacji (takich jak chociażby postępująca zmiana klimatu). WWF zajmuje się także badaniami oraz wszelkimi działaniami mającymi za cel ocalenie najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. Bierze udział chociażby w akcjach na rzecz ocalenia lasów tropikalnych w Amazonii i słoni afrykańskich. W latach 80. ONZ przyjęło wytyczne Światowej Strategii w Zakresie Ochrony Przyrody opracowanej przez WWF wspólnie z IUCN oraz UNEP. Dokument przyczynił się do ustanowienia międzynarodowego standardu w kwestii ochrony środowiska.
Pierwszą placówką WWF w Polsce było utworzone w 2000 roku biuro w Warszawie. Od tamtej pory organizacja zdążyła zaangażować się w ocalenie wielu rzek i terenów leśnych, a także gatunków zwierząt (m.i. rysi, wilków, niedźwiedzi, fok szarych i morświnów). Do akcji WWF przyłączają się często znane postaci polskiej kultury, m. i. Kayah, Krzysztof Hołowczyc, Dorota Wellman czy Marcin Dorociński występujący w ostatnim spocie dotyczącym ochrony wilków w Polsce.
Na stronie wwf.pl oraz fanpagu WWF Polska znajdziemy sporo materiałów informacyjnych dotyczących metod ochrony środowiska, aktualnych akcji, do których możemy się przyłączyć wpłacając kwotę, podpisując się pod petycją lub dzieląc się nią ze znajomymi. Organizacja wydała też darmową aplikację mobilną z poradnikami, która przystępnie tłumaczy jak dzięki drobnym zmianom możemy dbać o zdrowie i środowisko – np. podczas wyboru ryby na obiad i sezonowych warzyw w sklepie.